Nowelizacja kodeksu spółek handlowych z dnia 1 kwietnia 2011 roku

W dniu 1 kwietnia 2011 roku, została uchwalona ustawa o zmianie ustawy kodeks spółek handlowych (Dziennik Ustaw Nr 92, poz. 531). Ustawa ta weszła w życie 1 stycznia 2012 roku. Ustawa zawiera zmiany, dotyczące min. alternatywnej możliwości założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przy wykorzystaniu formularza zamieszczonego w elektronicznym systemie informatycznym (nowy art. 1571 kodeksu spółek handlowych). Zawarcie umowy spółki z o.o. w takiej formie następuje z chwilą wprowadzenia do systemu wszelkich danych niezbędnych do jej zawarcia i opatrzenia tej umowy podpisem elektronicznym. Określenie wzorca umowy spółki ma nastąpić w formie odpowiedniego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości.

Nowela ustawy miała w założeniu usprawnić zakładanie najpopularniejszego w Polsce typu spółek handlowych, tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Może jednak przy tej okazji pojawić się problem natury faktycznej. Mianowicie, mowa o relatywnie niewielkiej liczbie osób korzystających z podpisu elektronicznego. W praktyce, może zatem okazać się, że założenie spółki przy wykorzystaniu tej alternatywnej formy nie będzie stanowiło znacznego odsetku nowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dodatkowo, nowela nie przewiduje by udziały spółki zakładanej przy wykorzystaniu formularza miały być pokryte wkładami innymi niż pieniężne (znowelizowany art. 158 kodeksu spółek handlowych). Jedynie podwyższenie kapitału zakładowego może zostać pokryte w przypadku takiej spółki aportem.

Nowelizacja ustanawia też odrębne wymogi zgłoszenia do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego spółki z o.o., założonej przy wykorzystaniu formularza. Ograniczono bowiem listę załączników, którą przedstawia się sadowi rejestrowemu (wymagane jest przedłożenie umowy spółki, zawartej przy wykorzystaniu formularza, listy wspólników, jak również oświadczenia wszystkich członków zarządu, opatrzonego podpisem elektronicznym, że wkłady pieniężne na pokrycie kapitału zakładowego zostały wniesione w całości przez wszystkich wspólników, jeżeli nastąpiło to nie później niż w chwili zgłoszenia spółki do Rejestru). Jeśli takie oświadczenie nie zostało dołączone w chwili zgłoszenia, to zarząd spółki, w terminie 7 dni od wpisu do Rejestru, jest zobligowany złożyć oświadczenie, że wkłady pieniężne na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione. W tym samym terminie, należy załączyć do akt rejestrowych złożone wobec sądu albo poświadczone notarialnie wzory podpisów członków zarządu.

 

Znowelizowano też uregulowania dotyczące wymogów oznaczenia wychodzących pism spółki, tj. wprowadzono wymóg aby pisma i zamówienia handlowe składane przez spółkę, której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy, w formie papierowej i elektronicznej, a także informacje na stronach internetowych spółki zawierały do czasu pokrycia kapitału zakładowego informację, że wymagane wkłady na jego pokrycie nie zostały wniesione.

Wejście w życie ustawy nie powoduje jedynie konieczności dokonania odpowiednich zmian w kodeksie spółek handlowych. Techniczne uwarunkowania wprowadzonych zmian wymagały odpowiedniej noweli kodeksu postępowania cywilnego, jak również ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Zmiany te mają umożliwić techniczne skorzystanie z alternatywnej możliwości założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu formularza zamieszczonego w systemie teleinformatycznym.